Avi/ujkelet.live
A háború 584. napja: A Hamász terrorszervezet reggel közölte, hogy a mai nap folyamán elengedi Edan Alexander katonát, aki amerikai-izraeli állampolgár.
Donald Trump amerikai elnök túszügyi megbízottja, Adam Boehler az El Al járatán a Földközi-tenger felett útban Izraelbe bejelentette Alexander édesanyjával az oldalán: „Trump elnök azt mondta nekem, hogy az összes túszt, minden izraelit hazahozunk. Azt akarom, hogy tudd, Jael, hogy ez a kezdet. Utána megyünk minden egyes túsznak. Nem nyugszom, amíg mindannyian haza nem térnek. Mindegyikük… Izrael és az Egyesült Államok közötti kötelék soha nem volt erősebb. Két nagyon közel álló ország vagyunk, és az elnök nagyon törődik mindannyiótokkal. Ezért vagyok itt, és hazahozom a túszokat.”
יעל אלכסנדר ואדם בוהלר בטיסה לישראל: „לא ננוח עד שנחזיר את החטוף האחרון, הקשר בין ישראל וארצות הברית חזק מאי פעם” pic.twitter.com/P54sQ1BM8r
— החדשות – N12 (@N12News) May 12, 2025
Trump elnök „nagyszerű hírnek” nevezte Alexander szabadon bocsátását: ,,A Hamász szabadon engedi Edan Alexandert, a halottnak hitt amerikai túszt” – írta a Truth Social platformon.
Alexander az utolsó életben lévő amerikai túszt a Gázában maradt 59 túsz közül.
Alexander jól van: Egy, a részleteket ismerő forrás a szaúdi médiának azt nyilatkozta, hogy a közvetítők és a Vöröskereszt értesítést kaptak arról, hogy Alexander „él és jó egészségnek örvend”, és megkezdődtek a szabadon bocsátásának biztosítására irányuló eljárások. Az Asharq Al-Awsat szaúdi hírügynökség szerint csak a Hamász terrorszervezet médiarészlege dokumentálhatja az átadást, hogy „elkerüljenek minden olyan incidenst, amely provokálhatná az amerikai kormányt”.
Az Egyesült Államok fontolgatja annak lehetőségét, hogy Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök megbízottja repülővel Katarba viszi Alexandert – a családjával együtt –, hogy találkozzon Trumppal. A Ynet értesülései szerint Alexander repülése természetesen függ az egészségügyi állapotától, de az amerikaiak vizsgálják a lehetőséget. Becslések szerint Trump nem fog Izraelbe utazni, hogy találkozzon vele.
Harcok: Egy biztonsági forrás a 12-es csatornának azt nyilatkozta, hogy Alxender „átadásával kapcsolatban kiigazításokat eszközöltek, de a hadsereg folytatja a normál tevékenységét”.
A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint sincs tűzszünet Gázában, de a katonai tevékenységet korlátozzák, hogy ne veszélyeztessék Alexander szabadon bocsátásának a folyamatát.
Délután tűzharcra került sor az izraeli erők és terroristák között Gázaváros Szedzsaijja negyedében. Egy izraeli katona könnyebben megsérült, kórházba szállították, családját értesítették.
A katonai rádió szakértője, Doron Kados szerint Izrael folyamatosan próbálja azt az üzenetet közvetíteni a lakosságnak, hogy ,,nincs szó tűzszünetről és a harcok beszüntetéséről, mivel Izrael nem részese a megállapodásnak. Ez nem igaz. A terepen lévő erők arról számoltak be nekem, hogy határozottan leállítottak jó néhány katonai műveletet. nincsenek légicsapások Gázában, kivéve a ‘fenyegetés elhárításaként’ meghatározott támadásokat, vagy azokat, melyeket a gázaiak az erőink felé közeledésükkel kikényszerítenek. Nincsenek felderítő repülések drónokkal a Gázai övezet felett.”
Készülve a fogadásra: Az izraeli hadsereg reggel arról számolt be, hogy felkészül Alexander szabadon bocsátására.
Miután a Hamász átadta Alexandert a Vöröskereszt képviselőinek, a hadsereg különleges erőihez szállítják a Gázai övezetben, onnan pedig a Re’im bázison lévő létesítménybe.
A létesítményben Alexander kezdeti fizikai és mentális vizsgálaton esik át, és találkozik családtagjaival. Ezután helikopterrel a közép-izraeli Sourasky Kórházba szállítják.
Orvosi vészhelyzet esetén Alexandert azonnal a beersevai Szoroka Kórházba vagy az askeloni Barzilai Kórházba szállítják, kihagyva a re’imi bázist.
A Hamász terrorszervezet szóvivője, Dzsihád Taha szerint Alexander szabadon bocsátása utat nyit a tűzszünet, a segélyek beengedése, majd az átfogó tárgyalások előtt. Taha hangsúlyozta, hogy szervezete nyitott minden olyan ötletre és javaslatra, amely a palesztin népet szolgálja. Taha követelte, hogy Washington gyakoroljon nyomást Izraelre, és kényszerítse arra, hogy végrehajtson mindent, amiben megállapodtak.
Mindeközben Witkoff délelőtt megérkezett Izraelbe, hogy találkozzon Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel, Ron Dermer stratégiaügyi miniszterrel és Tzachi Hanegbi nemzetbiztonsági tanácsadóval, és tájékoztassa őket a nukleáris tárgyalásokról és a régióban történt fejleményekről.
Egy izraeli forrás az AP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy Witkoff várhatóan találkozik a biztonsági kabinettel, hogy megvitassák az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokat és a további túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítéseket.
A Wall Street Journal szerint Izrael ma delegációt küld Kairóba, hogy folytassa a túszok szabadon bocsátásáról szóló tárgyalásokat.
Egy amerikai forrás a CNN-nek: Alexander szabadon bocsátásával azonnal megkezdjük a tárgyalásokat egy széles körű megállapodásról.
The post Boehler Alexander szabadulása kapcsán: Trump azt mondta, ez csak a kezdet first appeared on Új Kelet Live.