ujkeletlive
Biztonságban vagy, itthon vagy, – Edan családja körében
Az október hetedikei támadások során elhurcolt amerikai-izraeli Golani harcos Edan Alexander kiszabadítását a Hamász terrorszervezet fogságából nem csak itthon, de a tengerentúlon is mindenki nagy örömmel várta, és üdvözölte.
Több mint két hónapja nem sikerült újabb túszokat kiszabadítani, és a legutóbbi tűzszüneti megállapodást követően újraindított erőteljes katonai offenzíva miatt a még mindig fogvatartott 58 fogvatartott sorsa továbbra is bizonytalan.
Az Egyesült Államok külön tárgyalásainak köszönhetően Edan 584 nap kínzás és szörnyű körülmények közötti fogvatartás után szabadult a fogságból, és egyesülhetett újra a tengerentúlról fogadására érkező szüleivel, testvéreivel és nagymamájával.
Az övezetben a Vörös Kereszt munkatársának történt átadás után, az Izraeli Védelmi Erők gondoskodott arról, hogy biztonságban izraeli földre érkezzen. A re’imi fogadótáborból a légierő helikoptere szállította az Ichilov kórházba, ahol orvosi ellátásban részesül.
Az Ichilov kórházba izraeli – amerikai zászlóval érkező Edant Dr. Hagar Mizrahi, az Egészségügyi Minisztérium osztályvezetője nyilatkozatban üdvözölte, mondván – „meghatódva és örömmel fogadtuk visszatérését ilyen hosszú fogság után. Az egészségügyi rendszer egésze szilárdan kiáll, és készen áll arra, hogy őt és családját a lehető legjobb orvosi és mentális ellátásban, illetve teljes támogatásban részesítse. Tapasztalt, több szakterületet képviselő csapatok – köztük orvosok, ápolók, pszichológusok és szociális munkások, állnak rendelkezésükre bármikor.”
Továbbá, hangsúlyozta – „a terrorszervezetek fizikai és lelki bántalmazásnak vetik alá a túszokat. Minden egyes nap a fogságban életveszélyt jelent számukra. Orvosként és emberként mély aggodalommal tölt el azok helyzete, akik még mindig a fogságban vannak, és szívből remélem, hogy mindannyian mielőbb hazatérhetnek.”
Mizrahi doktornő felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendelkezésre álló információk alapján megállapítható, hogy a terroristák megakadályozzák a túszok orvosi ellátását, embertelen körülmények között tartják, és mindvégig fizikai és lelki kínzásnak teszik ki őket. Ilyen kínzások után, Edan saját lábán és első látásra mentálisan kielégítő állapotban érkezett a kórházba. Ugyanakkor, számos orvosi vizsgálat után mérhető fel valójában állapota, és ezt követően fizikai és pszichikai rehabilitációra lesz szüksége, ami hosszú és összetett megküzdési folyamatot jelent felépülése érdekében, áll a szakorvosi közleményben.
Edan családjának beszélt először a hosszú hónapok alatt a Hamász kihallgatásai során elszenvedett kínzásokról. Többnyire alagutakban tartották fogva, napfény nélkül. Hosszú ideig kezeit és lábait megbilincselve ketrecben tartották, emiatt az első felvételeken is láthatóan nehezen tudott önállóan mozogni a gyengeség és a tartós megkötözés miatt.
„Az amerikai”-ként emlegetett Golani harcos beszámolt a sorsdöntő október 7-i támadásról, ami egyedül állva 30 terroristával szemben, végül elrablásával végződött. Eleinte együtt volt az övezetben meggyilkolt Rimon Kirst Buchstavval és párjával, Jágev Buchstavval. Később másokkal, akik közül néhányan a legutóbbi alkalommal szabadultak, de a legutóbbi 9 hónapban, a szintén október hetedikén elhurcolt Matan Zangaukerrel együtt tartották fogva.
A többi túsz sorsa – alku vagy háború
Edan Alexander kiszabadítása a közvetítő Katar és Egyiptom erőfeszítésein kívül, Steve Witkoff különleges megbízottnak, és Adam Boehler – szintén Trump elnök túsztárgyalójának köszönhetően jöhetett létre.
Edan szüleivel az oldalán Witkoff és Boehler azt ígérte, hogy az övezetben fogvatartott 58 túsz kiszabadítása érdekében mindent meg fognak tenni a következő napokban.
Trump elnök hasonló üzenetet tett közzé, és megköszönve mindazoknak, akik részt vettek az amerikai állampolgársággal is rendelkező Edan kiszabadításában, hangsúlyozta a közvetítők azon erőfeszítéseit, hogy véget vessenek ennek a nagyon brutális háborúnak, és visszajuttassák az ÖSSZES élő túszt, illetve az elesettek holttesteit szeretteikhez. Remélhetőleg ez az első lépés a brutális konfliktus befejezéséhez a szükséges utolsó lépések közül. Nagyon várom az ünneplés napját! – közölte Trump elnök.
A Golani harcos tegnap esti szabadon bocsátása az elnök irányába a Hamász részéről tett gesztusként értékelhető, és a Fehér Házban úgy vélik, hogy az amerikai túsz elengedése egyben egy széleskörű megállapodáshoz, és a háború befejezéséhez vezető tárgyalások megalapozását is jelenti.
Izrael azonban az úgynevezett „Witkopf-tervnél” többet nem hajlandó engedni, azaz egy rövid ideig tartó tűzszünetért cserébe a fogvatartottak felének elengedését követeli, miközben a hadsereg erői nem hagyják el az övezetet, ahogyan a legutóbbi túszalku hathetes időtartama alatt tették. Ezenkívül, a Binjámin Netanjahu miniszterelnök és kabinetje által rögzített feltételeket kizárólag Trump elnök Közel-keleti útjának végéig [csütörtök] tartja fenn, ezt követően az előkészületek már elkezdődtek a Gázai-övezet teljes megszállására irányuló „Gideon szekerei” hadművelet elindítására.
Netanjahu kabinetjének politikai forrásai hangsúlyozták, hogy Alekszander szabadon bocsátásáért nem történt semmiféle ellenszolgáltatás, és hogy ez a Hamász egyoldalú lépése volt. Mindenesetre a miniszterelnök telefonon történt egyeztetése az elnökkel, majd a tegnapi Witkoff-találkozót követően utasítást adott egy dohai delegáció küldésére, leszögezve ugyanakkor, hogy a tárgyalások kizárólag tűzharc közepette történhetnek. A kijelölt rövid határidőre való tekintettel a koalíció azonban nem számít áttörésre, és „néhány napon belül események fognak történni Gázában. Olyan dolgok fognak történni, amilyeneket eddig nem ismerhettetek,” – ígérte Netanjahu a háború folytatását követelő „háborús sebesültek a győzelemért” fórum képviselőinek.
A Netanjahu és koalíciója által képviselt narratíva – nem először az elmúlt hetek során, azonban eltér a Fehér Házban elhangzott tervektől. Ennek megfelelően Witkoff állítólag azzal az üzenettel érkezett Izraelbe, hogy az Egyesült Államok nem szándékozik engedményeket tenni Netanjahunak, következésképpen ragaszkodik a háború befejezéséhez. Ennek megfelelően, a Witkoff-féle tűzszünet 40 napos fázisában az elnök intenzív tárgyalásokat szeretne látni a háború befejezésére irányuló B szakaszra vonatkozó megállapodást illetően. Izrael azonban nem hajlandó a háború befejezéséről tárgyalni sem, nem hogy megállapodni.
A nyilvánvaló ellentétek árnyékában, a héber médiának nyilatkozó politikai forrás szerint Netanjahu tárgyalásai Witkoffal és Trumppal jól sikerültek, mi több nagyon barátságos légkörben zajlottak.
„Nincsenek nézeteltérések köztünk, és az amerikaiak között, mindkét fél ugyanúgy látja a dolgokat. Edan Alexander szabadon bocsátásáért nem történt semmiféle ellenszolgáltatás. Ezt le lehet venni a napirendről. Sem tűzszünet, sem humanitárius segítség, semmi efféle,”– állítja a miniszterelnök hivatalához köthető forrás.
A dohai tárgyalásokkal kapcsolatban pedig, szintén egy magas rangú izraeli tisztviselő úgy vélekedik, miszerint – „reméljük, hogy eredményes tárgyalási folyamat kezdődik, melynek célja a túszok szabadon engedése. Ragaszkodunk ahhoz, hogy a túszok felét egyszerre engedjék szabadon, ne részletekben, a másik felüket pedig a megállapodás elérésekor,” – tette hozzá. Alexander elengedését pedig a katonai nyomás eredményének tulajdonítva, azt állította, hogy a Hamász visszavonulásra kényszerül a támadások és a több tízezer tartalékos mozgósítása miatt, ezért kijátszották az amerikai állampolgár Alexandert, mint az egyetlen adut, ami a kezükben volt.
Ami a humanitárius segélyek újraindítását illeti, bár a kormány nem zárkózik el, konkrét végrehajtási mechanizmus nélkül eddig csak annyit lehet tudni, hogy az egész gázai lakosságot egy Rafához közeli sávba fogják kitelepíteni, ahol elvileg egy független alapítvány által működtetett élelmiszerelosztó fog működni.
Emellett, a miniszterelnök zárt ajtók mögött ismét ígéretet tett két millió gázai végleges kitelepítésére vonatkozóan. A Kneszet Külügyi és Védelmi Bizottsága előtt Netanjahu azt állította miszerint „egyre több lakóhely kerül lerombolásra [Gázában] és a palesztinoknak ezután nincs hová visszatérniük. Az egyetlen nyilvánvaló eredmény az lesz, hogy a gázaiak az övezeten kívüli kivándorlást választják,” – jelentette a Maariv. A miniszterelnök ugyanakkor elismerte, miszerint „a fő problémánk az, hogy találjunk olyan országokat, amelyek befogadják őket.”
Továbbá, a gázai humanitárius segély elosztási tervére utalva kijelentette, hogy a segély elfogadásának feltétele az lesz, hogy az elfogadó gázaiak nem térhetnek vissza oda ahonnan a segélyelosztó pontokra érkeztek.
Emellett, a bizottság előtt Netanjahu beszámolt arról is, hogy az elmúlt napokban megvitatta Trump elnökkel az Egyesült Államok Gáza átvételére vonatkozó tervét, az övezet izraeli telepesekkel általi elfoglalását viszont elutasította.
„Telepítsék be az amerikai zsidókat, így két legyet üthetünk egy csapásra,” – közölte Limor Szon Har-Melech [Ocma Jehudit] a Maariv által közölt jegyzőkönyv szerint.
The post Edan Alexander első üzenete: „köszönöm, Trump elnök. Izrael népe él!!! Hajrá Golani 51!” first appeared on Új Kelet Live.