Avi/ujkelet.live

A háború 592. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este bejelentette első harcosa elestét a Gideon szekerei hadműveletben.

Joszef Jehuda Chirak őrmester Harashából 22 éves volt, a Harcmérnöki Hadtest 601. zászlóaljában szolgált és a Gázai övezet északi részén esett el.

A hadsereg vizsgálja a harcos halálának okát, beleértve a baráti tűz lehetőségét is.


A likvidált terrorista: Ahmed Szarhan, akit tegnap reggel a dél-gázai Khan Juneszben egy különleges művelet során likvidáltak, volt a felelős Arbel Jehud túszul ejtéséért és fogva tartásáért, jelentette tegnap az Asharq Al-Awsat újság.

Szarhan a Népi Ellenállási Bizottság nevű terrorszervezet magas rangú tagja volt, mely csak egyetlen túszt tartott fogva – Arbel Jehudot. A jelentésben úgy jellemezték Jehudot, mint aki miatt Izrael „válságot teremtett a szabadon bocsátása kapcsán”. A Hamász januárban a túszmegállapodás során késleltette Jehud szabadon bocsátását, az izraeli erők pedig válaszul nem engedélyezték a gázaiaknak, hogy átlépjenek a Gázai övezet északi részére.

A hadművelet összes részt vevőjét, beleértve a kormányt is, titoktartásra kötelezték a részletekkel kapcsolatban. Izraelben egyáltalán nem kommentálták a történteket, és nagyon magas szintű kétértelműséget tartanak fenn.

A tegnap külföldi jelentések egy magas rangú „ellenállási bizottsági” tisztviselő meggyilkolásával foglalkoztak, aki egy izraeli túszért volt felelős, akit már szabadon engedtek. Egyik jelentés sem adott kielégítő magyarázatot arra, hogy a harcosok miért mentek be Gázába valódi kockázatot vállalva, hogy végrehajtsák a műveletet.


Szinwar: Oszama Hamdan, a Hamász terrorszervezet egyik magas rangú tisztviselője teheráni látogatása során azt mondta, hogy a „Gázai Testvériség” szerint Muhammad Szinwar életben van.

Eleinte ugyanezt mondta Muhammad Deifről is.


Segélyek: Egy magas rangú egyiptomi forrás azt nyilatkozta a libanoni Al-Akhbar újságnak, hogy a Gázai övezetbe belépő teherautók nem fogják fedezni a lakosság minimális szükségleteit, megjegyezve, hogy szándékosan figyelmen kívül hagyják a kórházak működtetéséhez szükséges orvosi segélyek beengedését.

Az egyiptomi forrás világossá tette, hogy Izrael az ENSZ palesztin menekülteket segélyező szervezete (UNRWA) szerepének megszüntetésére és korlátozott segítségnyújtásra törekszik bizonyos kategóriáknak (szektoroknak a lakosságban), ezzel próbálva politikai nyomást gyakorolni a Hamász vezetésére.


Tárgyalások: A szaúdi Al-Arabiya csatorna forrásai szerint az amerikai kormány jelentős nyomást gyakorol Izraelre a megállapodás elérése érdekében. Az amerikai nyomás hátterében az Öböl-menti államok „példátlan” nyomása áll. A csatorna arról is beszámolt, hogy Dohában a tárgyalócsoportok közötti megbeszélésekkel párhuzamosan továbbra is közvetlen tárgyalások folynak az amerikai kormány és a Hamász terrorszervezet képviselői között.


Összefogás: Nagy-Britannia, Franciaország és Kanada vezetői hétfőn kijelentették, hogy ellenzik Izrael folyamatos katonai jelenlétét Gázában és a telepek bővítését Júdea és Szamáriában, és ezek intézkedésekhez vezethetnek részükről.

  • „Ha Izrael nem állítja le az újraindított katonai offenzívát és nem oldja fel a humanitárius segélyekre vonatkozó korlátozásokat, további konkrét lépéseket teszünk válaszul” – áll a közleményükben.
  • „Ellenzünk minden olyan kísérletet, amely a ciszjordániai telepek bővítésére irányul. Nem fogunk habozni további lépéseket tenni, beleértve a célzott szankciókat is” – tette hozzá a közlemény.
  • A három nyugati vezető azt is kijelentette, hogy mindig is támogatták Izrael jogát a terrorizmus elleni önvédelemhez, de a jelenlegi eszkalációt aránytalannak tartják.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök válasza: ,,Azzal, hogy arra kérik Izraelt, hogy vessen véget a túlélésünkért folytatott védekező háborúnak, mielőtt a határunkon lévő Hamász terroristákat megsemmisítenék, és azzal, hogy palesztin államot követelnek, a londoni, ottawai és párizsi vezetők hatalmas jutalmat ígérnek az október 7-i Izrael elleni népirtó támadásért, miközben további hasonló atrocitásokra buzdítanak.

A háború október 7-én kezdődött, amikor palesztin terroristák megrohamozták a határainkat, meggyilkoltak 1200 ártatlan embert, és további 250 ártatlant elraboltak és Gáza földalatti börtöneibe vittek.

Izrael elfogadja Trump elnök elképzelését, és arra sürgeti az összes európai vezetőt, hogy tegyenek ugyanígy. A háború holnap véget érhet, ha a túszokat szabadon engedik, a Hamász leteszi a fegyvert, gyilkos vezetőit száműzetésbe küldik, és Gázát demilitarizálják. Egyetlen nemzettől sem várható el, hogy beérje kevesebbel, és Izrael sem fogja.

Ez a civilizáció háborúja a barbárság ellen. Izrael továbbra is legitim eszközökkel fogja megvédeni magát, amíg totális győzelmet nem ér el.”


Cáfolt riport: A Washington Post tegnap egy meg nem nevezett forrásra hivatkozó jelentése szerint Trump képviselői tájékoztatták Izraelt, hogy Washington magára hagyja Jeruzsálemet, ha nem vet véget a háborúnak.

„Trump emberei tudatják Izraellel: ’Elhagyunk titeket, ha nem fejezitek be ezt a háborút’” – idézték a forrást. „Politikailag, akárcsak a múltban, Netanjahunak megvan a módja erre, hatalmas többséggel a kneszetben és Izraelben, de nincs meg hozzá a politikai akarata.”

Egy amerikai tisztviselő később cáfolta a riportot, mondván, lehetnek nézeteltérések, de „az az elképzelés, hogy elhagynánk Izraelt, abszurd”.

Netanjahu koalíciója 67 székes többséggel rendelkezik a 120 fős kneszetben, de a koalíciójában lévő pártok közül többen is rendszeresen kilépéssel fenyegetőznek.


Palesztin állam: Egy arab diplomata a régió egyik országából tegnap azt nyilatkozta a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy az arab országok jelenleg jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a közeljövőben európai és ázsiai országok is elismerjék a palesztin államot.

A cél egy palesztin állam kollektív és összehangolt elismerésének elérése, hogy kihívást jelentsen Izrael és az Egyesült Államok számára.

A jövő hónapban várhatóan New Yorkban közös konferenciát tartanak Franciaország és Szaúd-Arábia vezetésével a kétállami-megoldás előmozdítása érdekében. Szaúd-Arábia más arab országokkal együtt nyomást gyakorol, hogy a konferencia során minél többen elismerjék a palesztin államot.

Egyiptom is rengeteg energiát fektet az ügybe a színfalak mögött. Múlt szombaton Abdel Fattah esz-Szíszi elnök a bagdadi Arab Liga csúcstalálkozón felszolalva, keményen támadta Izraelt a gázai akciói miatt, sőt azt is kijelentette, hogy még ha Izrael normalizálja is a kapcsolatait az összes arab országgal, palesztin állam nélkül nem lesz igazságos és átfogó béke a régióban.


Jemen: A jemeni hútik katonai szóvivője tegnap bejelentette, hogy Haifa kikötőjét is felvették a szervezet célpontlistájára, hogy tengeri blokádot vezessenek be Izraelre. Felszólította az összes vállalatot, hogy vigyék onnan a hajóikat. Hangsúlyozta, hogy a döntés az Gázai övezetben tapasztalható izraeli eszkalációra és az övezetben egyre növekvő éhínségre adott válasz.


Egyiptom: Az izraeli hadsereg tegnap este meghiúsított egy újabb kísérletet, hogy drónnal fegyvereket csempésszenek Egyiptomból Izraelbe.

A drónt azonosították, amint átlépte az egyiptomi-izraeli határt, majd a térségbe vezényelt csapatok lelőtték.

A drón 19 kézifegyvert és három géppuskát szállított. A csempészárut és a drónt átadták a rendőrségnek.

The post Gyász, összefogás Izrael ellen, a palesztin állam elismerése és Jemen first appeared on Új Kelet Live.