ujkeletlive
Előrehozott választások, egyelőre napirenden
A Szimchát Tóra-i támadások, majd azt követően elkezdődött és húsz hónapja tartó háború elvárható közös társadalmi teherviselésének elvét félretéve, Binjámin Netanjahu miniszterelnök számos engedményt tett a katonai mentességet biztosító törvény megszavazását követelő, és emiatt a kormány megbuktatásával fenyegetőző ultraortodoxok felé.
A legutóbbi savuoti ultimátum határideje kedden járt le, a háredi vezetők pedig napirendre tűzték a Kneszet feloszlatását kezdeményező törvényt, melynek végrehajtásához ezúttal a szefárd Sász vezetője, Árje Deri is csatlakozott mondván, a kormány és az ultraortodoxok közötti válság elérte végpontját.
A jelenleg is zajló és a sorkatonai állományon kívül több mint 400 ezer tartalékost terhelő súlyos gázai offenzíva közepette, az egyelőre a Külügyi és Védelmi Bizottságnál megakadt, vitatott törvény továbbküldése Kneszet-szavazásra jelenleg esélytelennek tűnik, annak ellenére, hogy Netanjahu tegnap este bejelentette a fő probléma – a bizottság elnöke személyében megoldódott.
Juli Edelsteint [Likud] a miniszterelnök utasította az ominózus jogszabállyal kapcsolatos ultraortodox követelések figyelembevételére, és a kedvező irányú tárgyalások folytatására. Emellett, a héber média tegnap esti jelentései szerint Netanjahu felajánlotta Edelstein menesztését a kérdéses bizottság éléről, amit az érintett ultraortodox politikusok elutasítottak, és úgy tűnik egyelőre ragaszkodnak az új választások kiírásához, olyannyira, hogy a lehetséges időpontban – október 21., is dűlőre jutottak.
A kormány egybentartására a miniszterelnök – nem először, de meglehet, hogy utoljára felajánlotta a problémát okozó személy menesztését. Edelstein eltávolítása a kérdéses törvény tovább küldésére illetékes bizottság éléről ezúttal a jelenlegi feszült helyzetet is felülmúló felháborodást okozna, azt követően, hogy a 13-as csatornán tegnap közzétett felvételen a miniszterelnök beismeri, hogy korábbi védelmi miniszterét, és a vezérkari főnököt is politikai okok miatt küldte el.
A felvételen új részletek kerültek nyilvánosságra Joáv Gallant [Likud] volt védelmi miniszter és Herci Halevi vezérkari főnök elbocsátásának hátteréről. A miniszterelnök Mose Hillel Hirsch rabbival folytatott beszélgetése során elismerte, hogy a védelmi miniszter és a vezérkari főnök elmozdítása annak érdekében történt, hogy „akadályokat távolítsanak el” az ultraortodoxok sorozását szabályozó törvény elfogadása útjából.
„Nemcsak Izrael Államát kell megmentenünk, hanem a Tóra világát is – és én hiszek ebben, Isten segedelmével ezt is fogjuk tenni. Ehhez időre van szükségünk, hogy a törvényt úgy tudjuk elfogadni, hogy azt ne lehessen megtámadni. Amikor a védelmi miniszter és a vezérkari főnök ellened van, mozdulni sem tudsz, most már tudunk mozdulni” – közölte Netanjahu a kiszivárgott felvételen.
A korábbi indoklásoknak ellentmondó állításokat követően, a Miniszterelnöki Hivatal közölte, – „amint az világosan hallható a felvételeken, a miniszterelnök megjegyezte, hogy az előző vezérkari főnök és védelmi miniszter akadályozták a háredik számára létrehozandó speciális egységek felállítását. Velük ellentétben a jelenlegi védelmi miniszter és vezérkari főnök gyorsan és szakszerűen viszik előre az ügyet – és mi büszkék vagyunk erre.”
A hivatal közleményében megnevezett Hasmoneus ultraortodox dandár első sorozása idén január elején történt Herci Halevi szolgálati ideje alatt, így menesztése nem hozható összefüggésbe a hadosztály elutasításával.
Továbbá, a hangfelvételen Netanjahu biztosítja Hersch rabbit arról, hogy személyesen gondoskodik az Edelsteinnel való együttműködésről, illetve részletezi az elbocsátások utáni változásokat – „vannak, akik megpróbálnak aláásni minket. Most jöttem a hadseregtől, és a hadsereg végrehajtja azt, amit kértünk tőle: olyan szolgálati pályákat alakítanak ki az ultraortodoxok számára, melyek lehetővé teszik számukra a vallásos életmód megtartását. Azért, mert menesztettük a vezérkari főnököt és a védelmi minisztert, akik ezt akadályozták, most már lehet előrelépni.”
Gallant, köztudottan ellenezte a háredi mentességet, amit alátámaszt kirúgása utáni nyilatkozata is – „ez a menesztés annak a vitának az eredménye, amely abból fakadt, hogy határozottan kiálltam amellett, hogy minden sorozásköteles korú állampolgárt be kell hívni katonai szolgálatra. Nem szabad megengedni, hogy egy diszkriminatív és korrupt törvény átmenjen az izraeli Kneszetben.”
Emellett, a felvételen Netanjahu hangsúlyozta, hogy további időre van szükség, – „azt mondom, hogy határidőt kitűzni túl korai, illetve a Ros Hásána megfelelő lenne. Ha úgy ismered a Kneszet törvényhozási folyamatát, mint én, akkor tudod, hogy megvannak az eszközeik, hogy lassítsanak bennünket, és én inkább kivárok, ha ezáltal megakadályozhatom őket ebben. De ha akarjuk, meg tudjuk oldani villámgyorsan is, ha most tálcán kínálunk az ellenfeleinknek egy ajándékot, és miért is tennénk ezt?” – kérdezi a miniszterelnök a rabbitól.
Amikor Hirsch rabbi aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a sorozásra köteles háredik, akik már kaptak behívót szankciókra vagy akár letartóztatásra számíthatnak, Netanjahu megismételte, hogy már nincsenek pozícióban mindazok, akik megakadályozták a megoldást ezügyben.
A rögzített beszélgetés végül Netanjahu segítségkérésével, és egy gyakran hangoztatott kampányérvvel zárult – „a baloldal meg akarja dönteni a kormányt, hogy árthasson a Tóra világának. Ők a Tóra világának ellenfelei – teljesen ellenségesek vele szemben. A nagyapám rabbi volt, elkötelezett vagyok a Tóra világa iránt, és mindent meg fogok tenni a megőrzéséért.”
„Tisztelt rabbi, számítok a segítségedre, szükségem van a segítségedre, és hiszem, hogy te is számítani fogsz rám. Ha együtt dolgozunk, folytathatjuk ezt,” – tette hozzá a miniszterelnök.
Ki fizeti a gázai segélyeket?
A túszok kiszabadítását biztosító tűzszüneti megállapodásnak véget vetve márciusban újraindult a gázai hadművelet, miközben a koalíció bejelentette az övezetbe irányuló segélyek blokádját. A nemzetközi nyomás miatt mintegy két hónap után, egy külső alapítvány [GHF] felügyelete alatt működtetett mechanizmus és beengedett segélyek mögött álló finanszírozás azonban titokban maradt.
A feltételezéseknek ellentmondva, a miniszterelnök és Becalel Szmotrich pénzügyminiszter hivatala tagadta, hogy Izrael finanszírozná az intézkedést.
Tegnap este azonban kiderült, hogy a kabinet a múlt hónap elején jóváhagyta több százmillió sékel átutalását – anélkül, hogy megnevezte volna a pénz rendeltetési helyét.
A kormány több százmillió sékelt utalt át a védelmi rendszernek, ami valójában a Gázai övezet segélymechanizmusának fenntartását szolgálja, – jelentette a Kan közszolgálati csatorna, hozzátéve, hogy a forrás szerint a védelmi rendszer megnevezés szándékosan maradt homályos, miközben az ilyen jellegű határozatokban világosan feltüntetik, mely minisztérium számára szánják a költségvetést, és milyen célból.
A Kannak nyilatkozó források szerint azonban a pénz valójában a segélymechanizmushoz lett irányítva „radar alatt” elrejtve a nyilvánosság elől. A mintegy 700 milliós csomag költségvetési forrása a kormány átfogó megszorításaiból származik, beleértve a polgári szolgáltatásokat – az oktatást, a jóléti ellátást, az egészségügyet és a közlekedést is. A kabinet döntése gyakorlatilag módosította egy korábbi határozatát, amely már végrehajtott megszorításokat a szociális szolgáltatások terén, ilymódon lehetővé téve az összegek átirányítását a segélymechanizmushoz.
A miniszterelnöki hivatal és a Pénzügyminisztérium a hírre reagálva közölte – „Izrael Állam nem finanszírozza a Gázának nyújtott humanitárius segítséget.”
The post Netanjahu elismerte, hogy Gallantot, és Halevit a sorozási törvény miatt menesztette first appeared on Új Kelet Live.