Csak úgy beugrott, a gondolat – ideje lenne számba venni a régió jellegzetes, nevezetes termékeit, amelyek a határainkon túl is Borsod Abaúj Zemplén megyével azonosíthatók. A Hollóházi porcelánok igazi Borsodi Hungarikumok, ugyanez a jó elmondható még a Tibolddaróci Mezeipincészet Mezeipezsgőjéről is. Bizonyára segítenek majd a felsorolásban. S most jöjjön a megyénk északi csücskében megbúvó porcelángyár.
Mióta nem hajt a tatár, s kiestem a pikszisből és már majdnem a magyar nyugdíjasok szokásos életét élem, jut időm megyejárásra is. Ma már nem csak Budapest felé kell döngetnem az éppen aktuális szemszögekért. Így ismét eljutottam Hollóházára is, a porcelángyárba ahová hajdan sokszor megfordultam.
A hetvenes, nyolcvanas években a dr. Pálfi József vezette Magyarországot és a Figyelőt is tudósítottam Borsodból. Akkoriban mindannyiinknak szíve csücske volt ez a festői környezetben elterülő manufaktúra. Emlékszem hosszú ideig Tóth Ferenc volt az igazgató, aki minden alkalommal bejáratta velünk az üzemet, elbüszkélkedett a legújabb termékekkel.
Különben most, hogy előkerítettem a fotóját megerősíthetem, első látásra mindenkinek Losonci Pálra az elnöki tanács elnökére hajazott. Vezetése idején prosperált a gyár, sokat merítettek a hagyományos motívumokból ám ehhez a fővárosban kellett erősíteni a marketinget. Mondván, a jó bornak is kell a cégér.
Most, hogy ismét volt alkalmam egy alapos gyárlátogatásra megpróbálom összefoglalni a változásokat. Ami rögtön feltűnt nincs már helyi alapanyag előkészítés. Németországból a lehető legjobb helyről készen kapják a formázásra váró porcelánt. Korábban porral, elhanyagolható méretű környezetszennyezéssel helyben darálták őrölték az alapanyagokat. Benéztünk a múzeumba – amelyet mindenkinek ajánlok – itt az összes itt gyártott tál és figura megtalálható. Sőt itt vásárolható is a legújabb és a legrégibb készítésű porcelán tárgy.
Kerényi László felvételei