Avi/ujkelet.live
A háború 441. napja, Gáza: A Kfír-dandár csapatai a 162. hadosztály parancsnoksága alatt folytatják műveleteiket az észak-gázai Beit Lahijában.
Az elit Jahalom harcmérnöki egység erői megvizsgáltak és leromboltak három, 7,5 kilométer hosszú és több tízméter mély alagutat.
Az egyik járatban a Fekete Szombat idején ellopott izraeli katonai felszereléseket, térképeket a gázai határ melletti izraeli falvakról, fegyvereket és lakótereket találtak, melyeket a Hamász terroristái használtak.
Riportok: A Hezbollah terrorszervezethez köthető Al-Akhbar libanoni újság pénteken egyiptomi tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy a Gázai övezetben fogva tartott túszok szabadon engedésére irányuló tárgyalások egyik vitapontja az az izraeli követelés, hogy készítsenek egy listát az összes túszról – élőkről és holtakról.
Azt is közölték, hogy Egyiptomban nyomást gyakorolnak a Palesztin Hatóság vezetőjére, Mahmúd Abbászra, hogy tegye közzé a háború utáni Gázát irányító bizottság felállításáról szóló határozatot. Megjegyzendő, hogy az izraeli kormány hallani sem akar arról, hogy a Palesztin Hatóság szerepet kapjon Gáza irányításában.
Az egyiptomi tisztviselők azt állították továbbá, hogy a keddi riport, miszerint Binjámin Netanjahu miniszterelnök Kairóba tart, izraeli kísérlet volt, hogy tesztelje Egyiptom készségét egy ilyen látogatásra, és egy Egyiptomtól származó megállapodás bejelentését.
- Netanjahu miniszterelnök szóvivője cáfolta a pletykákat Netanjahu kairói látogatásáról illetve, hogy a néhai izraeli kém, Eli Cohen csontjai hazakerültek Szíriából.
- Mint kiderült, a miniszterelnök a szóban forgó időszakban a Hermon-hegy szíriai oldalán tett látogatást és tartott helyzetértékelést a biztonsági szervezetek tagjaival.
A Washington Post pedig arról számolt be, hogy a CIA vezetője, Bill Burns mindössze egy nap katari vizit után visszarepült az Egyesült Államokba, de egy amerikai delegáció még mindig Dohában tartózkodik. A jelentés szerint a megegyezés akadályokba ütközik: hány túsz szabadul az első szakaszban és kik és hányan lesznek azok a palesztin biztonsági foglyok, akiket cserébe szabadon engednek.
A felek abban sem értenek egyet, hogy hány katona marad Gázában, mennyi ideig és pontosan hol maradnak az övezetben. Arról is beszámoltak, hogy továbbra is vita tárgyát képezi a palesztin lakosok Gázai övezet északi részébe való visszatérésének kérdése, valamint, hogy ki fogja irányítani a gázai határátkelőket – jelenleg mind Izrael ellenőrzése alatt áll –, és ki fog felelni a humanitárius segélyek „tömeges” áramlásaként elképzelt tűzszüneti javaslat biztosításáért és a segélyek elosztásáért. Aztán ott van még a kérdés, hogy vajon egy palesztin kormány betöltheti-e a háború után Gáza irányításában keletkezett űrt.
Szíria: Izrael és Jordánia titkos tárgyalásokat folytatott a múlt héten, hogy koordináljanak a szíriai helyzettel kapcsoltban, idézett a Walla hírportál három izraeli tisztviselőt.
Az izraeli erők mindeközben katonai helyszíneket támadnak Szíria-szerte, és elfoglaltak egy területet a Golán-fennsíkon a két ország határának szíriai oldalán. A szíriai ENSZ-misszió szerint a terület Izrael általi elfoglalása Szíria szuverenitásának megsértése.
A Szíriával is határos Izrael és Jordánia azt állítja, hogy együtt akarnak dolgozni a Damaszkusz helyzetével kapcsolatos közös biztonsági aggályaikon.
Jordánia emellett kulcsfontosságú közvetítő Izrael és a szíriai lázadó csoportok között, köztük a Hajʼat Tahrir as-Sam (HTS) szunnita iszlamista ellenzéki csoport között, amely az Aszad-rezsimet megdöntő forradalmat vezette, mondta egy izraeli tisztviselő a hírportálnak.
A források szerint a felek megvitatták azt a fenyegetést is, hogy Irán Jordánián keresztül fegyvereket csempész a terrorcsoportoknak Júdea és Szamáriába, ami drámai módon fokozhatja az erőszakot a térségben.
Netanjahu miniszterelnök a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójának, Jake Sullivannak múlt csütörtöki találkozójukon elmondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők ,,ideiglenesen” látja el a szíriai határterület irányítását, ,,amíg nem lesz olyan hatékony haderő, amely végrehajtja az 1974-es haderőket szétválasztó megállapodást”.
Az izraeli média szerdán arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg azt az utasítást kapta a politikai körtől, hogy maradjon legalább egy évig – 2025 végéig.
A szíriai ENSZ-képviselet levelet küldött az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjainak, tiltakozva az izraeli akciók ellen. A levelet december 9-én küldték el, de csak négy nappal később hozták nyilvánosságra.
„Akkor, amikor a Szíriai Arab Köztársaság történelmének új szakaszának lehet tanúja, amelyben népe a szabadság, egyenlőség, társadalmi igazságosság, jogállamiság, béke és stabilitás államára törekszik, az izraeli megszálló hadsereg fokozta folyamatos agresszióját a Szíriai Arab Köztársaság területén” – írta Szíria ENSZ-nagykövete. Hangsúlyozta, hogy az ütközőzóna elfoglalása és a légicsapások sértik az 1974-es megállapodást és sértik Szíria szuverenitását.
A szíriai lázadók vezetője, Ahmad al-Saraa szombaton kommentálta először Izrael lépéseit, melyeket ,,indokolatlan eszkalációnak” nevezett. Kijelentette, hogy Izraelnek nincs oka átlépni az ütközőzónát, különösen azért, mert Irán már nincs jelen Szíriában, és szövetségese nélkül Aszad többé nem használhatja Szíriát támadások indításához.
,,Az évekig tartó háború után nem engedhetjük meg magunknak, hogy újabb konfliktusokba keveredjünk. A legfőbb prioritás az újjáépítés és a stabilitás, és nem szabad belekerülni olyan konfliktusokba, amelyek további pusztítást hoznak” – mondta. Felszólította továbbá a nemzetközi közösséget, hogy avatkozzon be, és gyakoroljon nyomást Izraelre, hogy tartsa tiszteletben Szíria szuverenitását.
Mindeközben rendhagyó szíriai felvételek keringtek a közösségi médiában az elmúlt napokban. A Quneitrától északra fekvő Dzsubata al-Kasab faluban tevékenykedő izraeli erők követelték, hogy a falu lakói adják át nekik a hadieszközöket, melynek a lakosok többsége eleget is tett.
תיעוד חריג מסוריה מהימים האחרונים: לוחמי צה”ל שפועלים בכפר ג’באתא אלח’שב מצפון לקונייטרה, דרשו מתושבי הכפר להעביר אליהם אמצעי לחימה. בתיעוד נראה אמל”ח רב שתושבי הכפר הסורי, 4 מ”ק מול בוקעאתא, הוסגר לידי צה”ל pic.twitter.com/JUVXoIJJse
— איתי בלומנטל
Itay Blumental (@ItayBlumental) 2024. december 19.
Az oroszok: Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön tagadta, hogy Oroszország kilenc éve tartó beavatkozása Szíriában kudarcot vallott volna, de aggodalmát fejezte ki Izrael ottani hadműveletei miatt szövetségese, Bassár el-Aszad megbuktatása óta.
,,Oroszország elítéli bármely szíriai terület elfoglalását. Ez nyilvánvaló” – mondta Putyin, mondván, hogy Izrael 25 kilométer mélyen behatolt, és eljutott a volt Szovjetunió által Szíria számára épített erődítményekig.
Putyin azt mondta, Oroszország abban reménykedik, hogy Izrael egy ponton kivonul Szíriából, de ,,az a benyomásom, hogy nemhogy nem hagyják el, hanem még erősíteni is fognak ott”.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Alagutak Gázában, Izrael teszteli a hangulatot, és a helyzet Szíriában first appeared on Új Kelet Live.