ujkeletlive
A Hamász beleegyezik a következő körben szabadon engedhető túszok számának növeléséhez, de garanciákat kér
Donald Trump elnök múlt héten ugyan bejelentette, miszerint „közel járunk ahhoz, hogy visszaszerezzük a túszokat,” az arab és az izraeli médiában megjelent nyilatkozatok azonban korántsem ilyen bizakodóak.
Mindkét fél abban mindenesetre egyetért, hogy meglehetősen távol állnak megállapodástól. A jeruzsálemi politikai vonal egyrészt kijelentette, hogy az elnök által emlegetett állítólagos előrelépést kizárólag a katonai nyomás, és a gázaiak újbóli kitelepítése eredménye, elismerve azt is, hogy törekedni kell a túszok kiszabadítására, melynek érdekében egy kisebb kompromisszum esetleg bevállalható. Ugyanakkor a jeruzsálemi vezetés ragaszkodik az övezet demilitarizálására vonatkozó alapvető követeléshez, amit az arab médiában tegnap közzétett izraeli vázlat is alátámaszt.
- Binjámin Netanjahu hivatalának közleménye szerint „a miniszterelnök ismételten kifejezte elkötelezettségét valamennyi túsz – élők és halottak – hazahozatala iránt,” – és ennek alátámasztására néhányuk családjával felvette a kapcsolatot és tájékoztatást adott a folyamatban lévő erőfeszítésekről.
A libanoni Al-Mayadeen csatorna által nyilvánosságra hozott dokumentum szerint, amennyiben létrejön a megállapodás a Hamász és Izrael között, a terrorszervezetnek az első napon szabadon kell engednie Edan Alexander amerikai-izraeli túszt, az Egyesült Államok irányába tett „különleges gesztusként.”
A továbbiakban a vázlat alapfeltétele a Gázai övezet lefegyverzése, miközben 45 napos tűzszünet lépne életbe, mely magában foglalja a harcok leállítását, a humanitárius segély beengedését, illetve a fogolycserét. A második napon a Hamász öt életben lévő túszt – katonai parádék és ceremóniák nélkül engedne szabadon, 66 életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt palesztin fogolyért, és további 611 gázai fogvatartottért cserébe.
Az öt túsz szabadon engedése után megérkezik a humanitárius segély, valamint a kitelepítettek elhelyezéséhez szükséges felszerelések és eszközök. Az izraeli hadsereg ezt követően újra elhelyezkedik a rafahi átkelő, illetve az övezet északi részén lévő állásaiknál. A vázlat előírja a segélyek mindkét fél által elfogadott módja szerinti elosztását, biztosítva, hogy kizárólag civilekhez jusson el.
A harmadik napon megkezdődnek a tárgyalások a „háború utáni” időszakról, beleértve a Gázai övezet lefegyverzését és a teljes tűzszünet kihirdetését. A hetedik napon a Hamász újabb 4 túszt engedne szabadon, cserébe 54 életfogytiglanra ítélt palesztin fogolyért, valamint további 500, október 7-e után letartóztatott palesztin fogvatartottért. Ezt követően az izraeli hadsereg vissza vonná erőit a Szalah ad-Din [Khan Junesztől északkeletre fekvő terület] keleti oldalára.
A jelentés szerint a tizedik napon a Hamász részletes információt adna át minden életben lévő túszról, cserébe hasonló információt kapna a palesztin foglyokról, a huszadik napon pedig 16 elhunyt túsz holtteste kerülne átadásra, cserébe 160 palesztin holttestének egyidejű visszaadásáért.
A tűzszüneti tárgyalásoknak 45 napon belül le kell zárulniuk. A végleges tűzszünet megkötése után az összes még fogvatartott túszt – életben lévők és halottak egyaránt, el kell engedni. Végezetül, amennyiben csak ideiglenes tűzszünetben sikerül megállapodni, azt a felek közösen elfogadott feltételek és időkeret mentén hosszabbíthatják meg. A megállapodás végrehajtásának garanciáit Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok biztosítanák, mely közvetítők mindent megtesznek a tárgyalások lezárásáért, és a végleges tűzszünet eléréséért.
A Ynetnek nyilatkozó biztonsági forrás elmondása szerint két-három héten [Trump várható szaúdi útja előtt] belül megállapodás születhet, bár egyelőre a felek között jelentősek az eltérések. Izrael célja, hogy a Hamászt rávegye 9–10 életben lévő túsz szabadon elengedésére, ezügyben egyeztetnek az Egyesült Államokkal.
„A Hamász hajlandó lenne 7–8 túszt elengedni, de mindenféle furcsa feltételekhez köti, amelyeket mi nem fogadunk el,” – tette hozzá a Ynetnek nyilatkozó forrás, miközben a terrorszervezet már korábban bejelentette, hogy részükről a gondot nem a szabadon engedett túszok számának növelése jelenti, hanem az, hogy Izrael nem fogja tartani magát a tűzszüneti feltételek végrehajtásához, ezért amerikai garanciákra várnak.
Egyiptom állítólag washingtoni ígéreteket közvetített a Hamász felé, miszerint a tűzszünetről folytatott tárgyalásokat komolyan veszik, és maga Trump elnök fogja személyesen bejelenteni, ezáltal jelezve elköteleződését a háború befejezése iránt. Az arab médiában megjelent különböző kairói forrásokat idéző jelentések szerint, az egyiptomi közvetítők megerősítették a Hamász felé hogy a legújabb javaslat fontos lehetőséget teremt a háború lezárása érdekében, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a terrorszervezet válasza azon garanciáktól függ, melyeket például Washington tud biztosítani a tűzszünet végrehajtására.
Emellett, Egyiptom kiállt a vázlatban szereplő gázai demilitarizálás mellett, mint a háború befejezésének előfeltétele, ami meglepte a terrorszervezetet, állította az Al-Dzsazírának korábban nyilatkozó Hamász tisztviselő, azt állítva, hogy a szervezet közölte Egyiptommal, miszerint „az egyetlen út egy megállapodáshoz a háború leállítása, és a [izraeli] visszavonulás – nem pedig a fegyverek kérdése.”
A Hamász egyik magas rangú tisztviselője, Szami Abu Zuhri szerint – „Netanjahu követelése a kapituláció megállapodása. Olyan teljesíthetetlen feltételeket támaszt, amelyek ellehetetlenítik a túszalkut. Az ellenállás lefegyverzésének követelése nem tárgyalási alap, és nem is fog megtörténni. Az ellenállás fegyverei addig maradnak, amíg tart a megszállás. Izrael új javaslata nem tartalmaz kötelezettségvállalást a teljes tűzszünetre, csak a túszokat akarja visszakapni. Mi készen állunk arra, hogy az összes túszt egyszerre adjuk át, ha Izrael beleegyezik a tűzszünetbe, és kivonul a Gázai övezetből. A megadás nem opció – nem fogunk fehér zászlót lengetni, és minden eszközt bevetünk a megszállás ellen,” – tette hozzá.
The post Az izraeli javaslat feltételei, és a Hamász garanciákat követel first appeared on Új Kelet Live.