ujkeletlive
Jemeni rakéta északon
A háború 565. napján hajnali négy órakor megszólaltak a rakétára figyelmeztető szirénák az északi Kraiot régió, és Nyugat-Galilea területein. A jemeni ballisztikus rakéta többek között Haifa, Kirjat Ata, Akkó, Savei Cion, Naharia, Sza’ar, Ben Ami, Limon, Emek körzetében riasztotta a helybelieket az óvóhelyre.
Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy a Jemenből indított egyetlen ballisztikus rakétát elfogta a rakétavédelmi rendszer. A szirénákat a direktíváknak megfelelően, az elfogásból származó repeszek miatti aggodalomból aktiválták.
A Magen David Adom mentőszolgálat szerint a becsapódó repeszek miatti közvetlen sérülésekről nem érkezett jelentés, ugyanakkor a mentősöket több olyan, védett területre vezető úton történt sérülés, illetve szorongásos pánikrohamban szenvedők ellátására hívták ki.
Trump szerint Netanjahuval mindenben ugyanazon az oldalon állnak
A korábban bejelentett hétfői időpont helyett Donald Trump elnök és Binjámin Netanjahu miniszterelnök közötti telefonbeszélgetésre tegnap került sor. A két vezető beszélgetésére először került sor azt követően, hogy a hónap elején hivatalba lépése óta második alkalommal az elnök fogadta Netanjahut az Ovális Irodában, ahol a miniszterelnökkel az oldalán bejelentette, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdeményez Teheránnal az iráni atomalku érdekében, illetve azt is megjegyezte, miszerint a túszok minél előbbi kiszabadítására, és a gázai háború közeli befejezésére számít.
„Most beszéltem Bibi Netanjahu izraeli miniszterelnökkel számos témáról, többek között a kereskedelemről, Iránról stb. A hívás nagyon jól sikerült – minden kérdésben ugyanazon az oldalon állunk,” – közölte Trump nem sokkal a beszélgetést követően saját közösségi médiaplatformján.
Izraeli és amerikai források szerint Trump a túszalkut biztosító gázai tűzszünetről, valamint az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokról beszélt a miniszterelnökkel, annak ellenére, hogy Gázát és az 59 fogvatartott túszt nem említi posztjában. Az elnök Netanjahu hónap eleji washingtoni útján is hangsúlyozott erőfeszítéseknek megfelelően a Fehér Ház áttörést sürget egy mindent átfogó, az összes életben lévő és meggyilkolt túsz kiszabadítására, illetve a háború befejezésére vonatkozóan, míg a miniszterelnök köztudottan óvakodik minden olyan megállapodástól, amely véget vetne a háborúnak.
„Trump elnök a telefonbeszélgetés során elmondta Netanjahunak, hogy megállapodást akar Iránnal, de elkötelezett amellett, hogy [Irán] soha ne jusson atomfegyverhez,” – közölte Karoline Leavitt a Fehér Ház sajtófőnöke újságírókkal, hozzátéve: „Iránnak választania kell.”
A telefonbeszélgetésre azt követően került sor, hogy tegnap a gázai tűzszüneti és túszalku megállapodás közvetítői új javaslatot nyújtottak be a háború befejezésére, és az összes fogvatartott egyszerre történő kiszabadítására.
A BBC csatornának nyilatkozó magas rangú palesztin tisztviselő szerint a Katar és Egyiptom részéről megfogalmazott vázlat 5–7 évig tartó tűzszünetet, az összes túsz szabadon engedését cserébe palesztin foglyokért, valamint a háború hivatalos befejezését javasolja, magában foglalva az izraeli hadsereg kivonulását az övezetből. A forrás azt is megjegyezte, hogy az új javaslat elfogadása érdekében jelenleg komoly közvetítési erőfeszítések zajlanak, bár azt korai lenne még kijelenteni, hogy valódi áttörést hoznak-e a megrekedt tárgyalások hátterében, ugyanakkor megjegyezve azt is, hogy azt követően, hogy néhány nappal ezelőtt még elutasította az izraeli javaslatot, a Hamász ezúttal „példátlan rugalmasságot mutatott.”
Az elnök hívása összefüggésben állhat a BBC riportban közölt új vázlattal, és a Trump-kormány ismételt próbálkozásával az áttörés elérése érdekében, miközben Netanjahu kijelentette nem hajlandó semmilyen, a háborút lezáró végleges megállapodásra, legfeljebb egy rövid ideig tartó tűzszüneti egyezségre, amely során jó esetben a fogvatartott életben lévő túszok felét ha tudnák szabadítani.
A háttérben Katar miniszterelnöke, Mohammed bin Abdul Rahman al-Thani kedden Washingtonban találkozott Marco Rubio külügyminiszterrel, illetve Trump megbízottjával, Steve Witkoff-al.
„Egyetértettünk az amerikaiakkal abban, hogy az iráni nukleáris kérdésben a lehető leggyorsabban megállapodásra kell jutni, illetve közösen dolgozunk a tűzszünet elérésén Gázában, valamint ezen abszurd háború befejezésén. A gázai emberek elleni blokád elfogadhatatlan.”
„Azon dolgozunk, hogy minél közelebb kerüljünk a megoldáshoz, túszalkut kössünk, és véget vessünk a gázai háborúnak. Továbbra is együttműködünk egyiptomi partnereinkkel a megállapodás elérése érdekében. Természetesen nagy kihívások és nehézségek vannak, az utóbbi időben láttuk, hogy az izraeli magatartás világosan elutasította a megállapodást, de mi azon dolgozunk, hogy átfogó megegyezésre jussunk, amely véget vet a háborúnak, szabadon engedi az összes túszt, és cserébe a palesztin foglyokat is,” – nyilatkozta al-Thani a katari Al Dzsazirának.
Emellett, röviddel a Netanjahuval folytatott telefonbeszélgetés után a Fehér Ház megerősítette, miszerint Trump elnök május 13-16. között Szaúd-Arábiába, Katarba, és az Egyesült Arab Emírségekbe látogat.
A közzétett utazási terv nem tartalmaz izraeli megállót, és annak ellenére, hogy második hivatalba lépésének eredetileg Szaúd-Arábia lett volna az első tengerentúli úti célja, az elnök bejelentette, hogy a hétvégén Rómában részt vesz Ferenc pápa temetésén.
Újabb próbálkozása a Legfelsőbb Bíróság döntésének kikerülésére
Binjámin Netanjahu miniszterelnök tegnap este azzal a kéréssel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz, hogy utasítsa az általa menesztett Ronen Bart, a Sábák belbiztonsági szolgálat vezetőjét, miszerint jelölje meg pontos pontosan lemondásának időpontját.
A miniszterelnök arra hivatkozott, hogy Bar a bírósághoz benyújtott vallomásában eleve közölte: a közeljövőben távozni kíván, de az időpontot nem nevezte meg.
A továbbított kérelem benyújtása azt követően történt, hogy Netanjahu hivatala közleményben tagadta a Sábák vezetője által tegnap eskü alatt benyújtott vallomásában szereplő bizonyos részeit. Az egyelőre nem világos, hogy a csütörtöki határidőig a miniszterelnök a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott saját nyilatkozatban fogja alátámasztani hivatala állításait, mindaddig azonban a Sábák-főnök vallomása ellenében nincs semmilyen konkrét bizonyítékokkal megerősített cáfolat.
Ilymódon, Bar lemondásának pontos időpontját kérelmezve, a miniszterelnök ki akarja kerülni a Legfelsőbb Bíróság ítéletét a Sábák vezetőjének elbocsátása ügyében, a háttérben Netanjahu környezete pedig olyan közös megegyezésre próbál jutni Gali Baharav-Miara főügyésszel, amely végül feleslegessé tenné a további tárgyalásokat.
- A közvélemény számára várva várt Legfelsőbb Bírósági ítélet a koalíción belül is feszültséget okoz. Azt követően, hogy a kabinet miniszterei nyilvánosan kijelentették, hogy nem áll szándékukban elfogadni egy – a menesztés felfüggesztésére vonatkozó döntést, a kormányüléseken a miniszterelnök rendre kerüli a téma napirendre tűzését.
- „Elfogadhatatlan, hogy a Sábák vezetője még mindig hivatalban van. Döntést kell hoznunk arról, hogy engedelmeskedünk-e a Bágác (Legfelsőbb Bíróság) törvénytelen végzésének, és nem értem, miért nincs ez napirenden,” – közölte Slomo Karhi (Likud) kommunikációs miniszter a kabinet legutóbbi ülésén, mire Járiv Levin (Likud) igazságügyi miniszter hárítva az ügyet, közölte – „a miniszterelnök határozza meg a napirendet.” A Kan közszolgálati csatorna belső forrásra hivatkozva, úgy tudja, hogy a miniszterek kijelentései ellenére a miniszterelnöknek nem áll szándékunkban kockáztatni a bíróság végzésének megsértését.
Mindenesetre a héber médiában megjelent jogi nyilatkozatok szerint a tegnap esti beadvány hasonló időhúzásnak tűnik Netanjahu részéről, hogy elkerülje saját vallomástételét azokra a súlyos állításokra, melyeket Bar fogalmazott meg, mint a legutóbbi, a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott és elutasításra került miniszterelnöki kérelem. Egyelőre nem tudni, hogy Netanjahu benyújtja-e saját nyilatkozatát, amely eskü alatt kell megtörténjen, azaz a valótlan állítás büntetőjogi következményekkel járhat.
Egyelőre a miniszterelnök hivatala és titkára révén, közleményekben válaszolgat a Bar vallomásában közzétett vádakra, többnyire eskü alatt vallott hazugságoknak minősítve azokat. Tegnap Netanjahu hivatala hosszan fejtegette a Sábák főnökének a Szimchát Tóra-i támadások miatti felelősségét, emellett tegnap este megerősítette, miszerint a miniszterelnök arra kérte Bart, hogy lépjen fel a „törvényszegő” tüntető aktivisták ellen, akik hivatala szerint – „életveszélyt jelentenek rá és családjára, valamint áttörik a biztonsági gyűrűt.”
Netanjahu hivatala azonban hazugságnak nevezte Bar azon állítását, miszerint a miniszterelnök 2023 márciusában – elküldve a tanúkat és a jegyzőt, azt mondta, hogy maradjon a megbeszélés után, majd arra kérte, hogy zaklassa Gonen Ben Jichák aktivistát. Indoklásul, a miniszterelnök arra hivatkozik, hogy nem lévén jegyzőkönyv „az ellenkezőjét bizonyítja – az, aki négyszemközti beszélgetést kért a megbeszélés után, Bar volt, és nem pedig a miniszterelnök, ahogy az a bíróságnak benyújtott nyilatkozatban szerepel.”
Ben Jichák korábban a Sábák munkatársa volt, jelenleg ügyvédként dolgozik, és gyakran képvisel letartóztatott tüntetőket, emellett a „Crime Minister” nevű mozgalom egyik alapítója is.
Bar nyilvánosságra hozott vallomásában hangsúlyozta, hogy kidolgozott egy sor szempontot, melyek alapján eldöntötték, hogy alkalmazhatóak-e a belbiztonsági szolgálat hatáskörei anélkül, hogy sérülne a tüntetéshez való jog. Ezek a szempontok az államellenes tevékenység meghatározásán alapultak, különös tekintettel a törvénytelen, titkos jelleget öltő és erőszakos potenciállal bíró cselekedetekre.
„Minden, ami ezen kritériumokon túlmutat, nem tartozik a Sábák hatáskörébe, hanem – ha egyáltalán – a rendőrség feladatkörébe tartozik a közrend fenntartása érdekében. Határesetekben konzultáltunk a főügyésszel, hogy biztosítsuk – a Sábák széles jogköreit kizárólag feladatának és rendeltetésének keretein belül alkalmazzuk,” vallotta Bar, hozzátéve „a miniszterelnök azon kéréseit, amelyek ellentétesek voltak ezekkel a szempontokkal, elutasítottuk. Nem ritkán a munkamegbeszélések végén olyan témákról kívánt beszélni, amelyek ezekhez kapcsolódtak, és ilyenkor megkérte a katonai titkárt, és a jegyzőkönyvet rögzítő gépkezelőt, hogy hagyják el a szobát – egyértelmű szándékkal, hogy az elhangzottakat ne dokumentálják.”
A miniszterelnök köztudottan részesít előnyben olyan tárgyalásokat, melyek zárt ajtók és fülek mellett zajlanak. A 13-as csatorna tegnapi jelentése egy hasonló, kényes megbeszélést idéz, amelyre a háború kezdetén jegyző és hangfelvétel nélkül került sor.
A tévécsatorna egy 2023 október 11.-én, mindössze négy nappal a háború kitörése után tartott megbeszélést elevenít fel, amely a Hezbollah vezetésének likvidálásával foglalkozott, és amelyen a miniszterelnökön kívül az akkori védelmi miniszter, Joáv Galant, az akkori vezérkari főnök, Herci Halevi, valamint az összes biztonsági vezető, közöttük Gadi Eizenkot és Beni Gantz miniszterek is részt vettek, akik ekkoriban csatlakoztak a hadikabinethez.
A jegyzőkönyv és hangfelvétel nélkül zajló ülés témája a Hezbollah vezetésének kiiktatása és Libanon – „megelőző csapásnak” nevezett megtámadása volt.
„23 éve ülök kabinetüléseken, soha nem ültem ilyen típusú tárgyaláson, ahol nincs jegyzőkönyvvezető és hangfelvétel,” – közölte a jelenlévő Eizenkot, mire Netanjahu – „Ez zavar téged?”
„Igen, így nem lehet komoly biztonsági tárgyalást folytatni,” – válaszolta Eizenkot, és elmondása szerint ekkor lépett be Netanjahu kabinetfőnöke, Tzachi Braverman, aki behívta a jegyzőt, és elkezdődött a tárgyalás rögzítése.
A miniszterelnök hivatala azonban másképp emlékszik, és közleményben reagált az elhangzottakra – „a jelentésben megjelölt időpontban nem hívtak össze semmilyen tervezett ülést. Spontán egyeztetésre került sor, miután Gantz, Eisenkot és mások megérkeztek a miniszterelnökhöz. Amikor az egyeztetés kibővült, jegyzőt hívtak a dokumentálás céljából. Az az állítás, miszerint kabinetülés zajlott volna, hamis.”
The post Rakétariasztás északon, Trump hívása, és újabb kísérlet a Sábák-ügy kikerülésére first appeared on Új Kelet Live.