Avi/ujkelet.live

A háború 559. napja, Gáza: A védelmi szervezet becslése szerint a humanitárius segély és az élelmiszerek Gázában még körülbelül egy hónapig tartanak ki, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este. Ez a háttere a témában tegnap délelőtt felszólaló Iszrael Katz védelmi miniszter kijelentéseinek.

Az Izraeli Védelmi Erőkben megbeszélések folynak arról, hogyan lehet humanitárius segélyt beengedni anélkül, hogy az a Hamász terrorszervezetnél kötne ki. Izrael azt állítja, hogy az élelmiszer-, víz- és üzemanyagszállító teherautók övezetbe való beengedésének leállítása segít nyomást gyakorolni a Hamászra, és a túszok szabadon bocsátása nélkül a gázai helyzet tovább fog romlni.

Annak ellenére, hogy vihart okozott Katz védelmi miniszter bejelentése egy infrastruktúra létrehozására, mely a gázai humanitárius segélyek elosztására szolgálna, egy ilyen infrastruktúra kiépítésére irányuló kísérlet tovább folytatódik.

A biztonsági szervezet azon dolgozik, hogy kapcsolatot létesítsen azokkal a civil szervezetekkel, amelyek egy jövőbeni megállapodás részeként gondoskodnának a humanitárius segély szétosztásáról Gázában. A vizsgált keret szerint segélyközpontokat hoznának létre nemzetközi szervezetek irányítása alatt és az Izraeli Védelmi Erők biztosításával.


Libanon: Joseph Aoun libanoni elnök szerint 2025-ben Libanonban minden fegyvernek kizárólagos állami ellenőrzés alá kell kerülnie, és a katari támogatású Al-Araby Al-Dzsadid híroldalnak nyilatkozva részletezte, hogy ezt a Hezbollah terrorszervezettel való közvetlen együttműködés révén kívánja megvalósítani.

„Az a döntés született, hogy minden fegyvert az állam alá helyezünk” – mondta Aoun. „A végrehajtás párbeszéden keresztül fog történni, aminek véleményem szerint kétoldalúnak kell lennie az elnökség és a Hezbollah között.”

Aoun elkötelezett amellett, hogy elkerülje a belső konfliktusokat, miközben a napirendet követi, ami nagymértékben gyengítheti a Hezbollah régóta fennálló katonai és politikai hatalmát az országban. Az elnök nemrég azt mondta az Egyesült Államok helyettes közel-keleti különmegbízottjának, Morgan Ortagusnak: ,,El akarjuk távolítani a Hezbollah fegyvereit, de nem fogunk polgárháborút kirobbantani Libanonban.”

Aoun azt javasolja, hogy a Hezbollah tagjai integrálódjanak a libanoni hadseregbe, ugyanakkor arra sürgeti Washingtont, hogy Libanon helyett helyezze a hangsúlyt Izraelre, ami a nyomásgyakorlást illeti.

„Azt mondtam Ortagusnak, hogy Izrael jelenléte az öt vitatott ponton ürügyet ad a Hezbollahnak, hogy megtartsa fegyvereit” – mondta Aoun, utalva öt stratégiai pontra, ahol az izraeli hadsereg csapatai Libanonban maradtak.

Auon továbbá elutasítja annak lehetőségét, hogy a közeljövőben normalizáció lesz Izraellel, mondván: ,,Az amerikaiak tudják, hogy jelenleg nem lehet tárgyalásokat folytatni Izraellel.”

Mindeközben a szaúdi Al-Hadath csatorna egy forrásra hivatkozva az argentin libanoni nagykövetségen arról számolt be, hogy a Hezbollah 400 terepparancsnoka családjával együtt nemrég elhagyta Libanont, és áttelepült olyan dél-amerikai országokba, mint Venezuela, Ecuador, Kolumbia és Brazília.

Ez a lépés az Izraellel kötött novemberi tűzszüneti megállapodást követő, a Hezbollah katonai infrastruktúrájának leszerelésével kapcsolatos aggodalmaknak köszönhető.


Jemen: A húti lázadókat ellenző vezetéshez közel álló dél-jemeni forrás a következőt nyilatkozta a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak tegnap: ,,A hútik elleni amerikai támadások kimerítik őket, és előkészítik a terepet egy nagyobb lépéshez”.

,,Egyszeri lehetőség adódik arra, hogy a helyi erők szárazföldi hadműveletével felszámolják a húti rezsimet. A kulcs a nyugat-jemeni Al-Hudaydah kikötőváros ellenőrzése – ez az életelemük” – tette hozzá a forrás a beszélgetés során.

Ezek a megjegyzések az amerikai sajtóban a hútik elleni jemeni erők és az Egyesült Államok és az arab országok közötti tárgyalásokról szóló tudósítások hátterében érkeznek egy esetleges szárazföldi támadással kapcsolatban, amelynek célja a hútik eltávolítása a Vörös-tenger partvidékéről.

Eközben az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának (CENTCOM) vezetője, Michael Kurilla négycsillagos tábornok találkozott a szaúdi vezérkari főnökkel és a hútikkal szemben álló jemeni kormány vezérkari főnökével. A szaúdi királyi család egyik forrása azt nyilatkozta a KAN-nak, hogy ,,az Egyesült Államoknak együtt kell működnie a törvényes jemeni kormány erőivel a szárazföldi hadművelet összehangolása érdekében – ez a legjobb megoldás”, hozzátéve: ,,Egyelőre figyelünk. Várjuk, hogy a hútik hibázzanak.”

A megbeszélésekre a hírek szerint az Egyesült Államok hadserege által a múlt hónapban a hútik ellen vezetett intenzív légicsapás után került sor, amelynek célja a lázadó csoport globális kereskedelmi útvonalakon, valamint Izrael elleni támadásainak megállítása volt. Az Egyesült Államok hadserege körülbelül 70 támadást hajtott végre különböző húti célpontok ellen egy napon belül.

The post Humanitárius helyzet Gázában, Libanonban beszélik és a hútik first appeared on Új Kelet Live.