Avi/ujkelet.live
A háború 565. napja: Hajnali 4 órakor egy Jemenből indított ballisztikus rakéta aktiválta a szirénákat Haifa térségében és Nyugat-Galileába. A lövedéket a légvédelem elfogta. Ez volt az első húti támadás, ami aktiválta a szirénákat északon.
Libanon: A tűzszünet északon és a Hezbollah terrorszervezet leszerelésének kérdése.
Az Al Dzsumhuria libanoni újság arról számolt be szerdán, hogy Joseph Aoun libanoni elnök megbeszéléseket folytatott az amerikaiakkal a „folyamatos izraeli jogsértések” ügyében, mivel az Egyesült Államok vezeti az Izrael és a Hezbollah között november 27-én megkötött tűzszünetet felügyelő bizottságot.
Aoun világossá tette az amerikaiaknak, hogy addig lehetetlen gyakorlati párbeszédet folytatni a Hezbollah terrorszervezettel, amíg Izrael nem kötelezi el magát a tűzszüneti megállapodás mellett.
Szíria: A KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak nyilatkozó damaszkuszi kormányhoz közel álló szíriai forrás megerősítette, hogy a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezet két vezető alakját, Khaled Khaledet és Jasszer al-Zafarit valóban letartóztatták, és nem biztos, hogy mostanában szabadon engedik őket.
Ugyanezen forrás szerint a lépést az amerikai kormány kérésére tették, amely a közelmúltban számos követelést intézett Ahmed al-Saraa szíriai elnökhöz, hogy enyhítsen a Szíriára kivetett szankciókon, köztük a palesztin terrorszervezetek tevékenységének betiltátását.
Feltételezhető, hogy Izraelnek is köze van ehhez a követeléshez. Ugyanez a szíriai forrás arra számít, hamarosan további letartóztatások lesznek a szíriai palesztin szervezetekben, sőt kiutasítás is lehet az országból.
Túszalku: Egy, a részleteket ismerő Hamász forrás felfedte a szaúdi-barát Asharq Al-Awsat újságnak, hogy a terrorszervezet a kairói találkozón olyan javaslatot fog előterjeszteni, amely öt záradékot tartalmaz, köztük egy átfogó megállapodást és egy hosszú, akár öt évig tartó fegyverszünetet, regionális és nemzetközi garanciák követelésével.
A névtelenül nyilatkozó forrás hozzátette, hogy a Hamász javaslatának kerete a következőket tartalmazza:
- A fogolycsere-megállapodásról szóló keret a felek között egy csomagot (egy kört) tartalmaz a megállapodás szerinti mechanizmusoknak és időpontoknak megfelelően – minden egyes izraeli túszért palesztin foglyok szabadulnak a megállapodás szerinti számban. Teljes tűzszünetet hirdetnek, az Izraeli Védelmi Erők teljesen kivonul az övezetből, az övezet rehabilitációja megindul és feloldják a blokádot.
- A javaslat tartalmazza a Hamász beleegyezését egy ötéves tűzszünetbe, regionális és nemzetközi garanciákkal.
- A keretmegállapodás megkötésével a helyzet visszaáll a 2025. március 2-i állapotba a hadműveletek leállításával, az izraeli erők kivonásával azokra a területekre, ahol a 2025 januárjában aláírt megállapodás szerint voltak, valamint a humanitárius protokollnak megfelelő segélyek beengedésével.
- Független technokratákból álló helyi bizottság létrehozása az övezet teljes jogkörrel és feladatokkal történő irányítására.
- Palesztin nemzeti konszenzus előkészítése a palesztin frakciók között aláírt megállapodások keretében, amelyek közül a legutóbbi a 2024-es pekingi megállapodás.
Cenzúrázatlanul: A túszul ejtett Rom Braszlavszki családja tegnap további felvételeket tett közzé róla a Palesztin Iszlám Dzsihád által a múlt szerdán megosztott videóból.
משפחתו של רום ברסלבסקי פרסמה קטע נוסף מהסרטון שלו בשבי: „עובר שנה וחצי של סבל וגיהינום”
המבזק החברתי: https://t.co/3ChEFVCyJl
המבזק החברתי בטלגרם:https://t.co/z26wp6Skq9 pic.twitter.com/ff1E51UyPN— המבזק החברתי (@MivzakHervrati) April 22, 2025
Az első kliptől eltérően, amelyet a családja nyilvánosságra hozott, Braszlavszki arcát nem homályosították el.
„Üdv mindenkinek, aki ezt a videót nézi, a nevem Rom Braszlavszki, 21 éves vagyok, Jeruzsálemből. Az Iszlám Dzsihád foglya vagyok, és több mint másfél éve a Gázai övezetben tartanak fogva.”
,,Másfél éve tartó szenvedés, minden nap pokol. Másfél év telt el étel és ital hiány mellett. Nincs mit enni, és nincs mit inni. A betegségek súlyosak, az idő felében beteg vagyok.”
„Egész nap szenvedek, nem tudom, mit kezdjek az életemmel. A lelki állapotom nagyon rossz. A fizikai állapotom nagyon rossz. Nincs életem. Nincs vízem. Nincs élelmem. Beteg vagyok. Nincs gyógyszer. Természetesen számomra nincs kórház. Senki nem visz be a kórházba.”
,,Ha legközelebb beteg leszek, senki sem visz kórházba. Nagyon egyszerű lesz, ami történik: meghalok, és homokgödörbe helyeznek”.
Braszlavszki biztonsági őrként dolgozott a Nova fesztiválon, amikor 2023. október 7-én a Hamász terroristái túszul ejtették.
Egyike volt azoknak, akik megpróbáltak másokat kimenteni a helyszínről a terroristák mészárlása közepette.
Édesanyjával délelőtt 10:30 körül felvette a kapcsolatot, azt mondta, hogy jól van, és néhány órán belül otthon lesz.
Rom biztonságba helyezett két fiatal nőt, majd mindkét kezén megsérült, a túlélő szerint, akik látták. Folytatta a mentési kísérleteket, utoljára 13:30-kor látták, miközben segített egy fiatal nőnek kijutni egy szemeteskonténerből, ahol rejtőzött, és biztonságosabb helyre jutni.
A gázai fogságából februárban kiszabadult Szása Trufanov múlt hónapban egy videóban mesélt Braszlavszkiról, az első nyilvános életjelet adva róla.
Trufanov elmondta, bár megkönnyebbült és boldog, hogy otthon lehet, „nem tudok elszakadni a még Gázában fogságban lévőktől, a hátrahagyottaktól”.
„Sokat gondolok a barátaimra, különösen egy olyan személyre, akivel rövid időre találkoztam a fogságban, a neve Rom Braszlavszki”.
„Rom, remélem, a hangom fényt és reményt ad neked a sötét helyen, ahol vagy. Szeretném, ha tudnád, hogy jómagam, barátaid, családod és egész Izrael imádkozik érted, és mindent megtesznek, hogy biztosítsák a szabadulásodat.”
Trufanovot a Palesztin Iszlám Dzsihád tartotta fogva, és az idő nagy részében egyedül volt fogságban.
The post Északi frontok, túszalku és cenzúrázatlan videó Braszlavszkiról first appeared on Új Kelet Live.