ujkeletlive

Az alig egy hónapja életbe lépett gázai túsz- és tűzszüneti megállapodás összeomlása közepette Donald Trump elnök közel-keleti megbízottja Steve Witkoff szerdán ismét a régióba érkezik, és várhatóan Izraellel, illetve az alku két közvetítőjével, Katar és Egyiptom tárgyalóival fog megbeszéléseket folytatni.

Trump második hivatalba lépése előtti nyomásra összejött 42 napos túszalku első szakasza szombaton ér véget anélkül, hogy a megállapodás szerinti 16. napon elkezdődtek volna a második fázisra irányuló tárgyalások, amelyet Binjámin Netanjahu miniszterelnök elutasít, Becalel Szmotrich pénzügyminiszternek [Vallásos Cionizmus], a koalíció egybentartására tett ígéretének megfelelően.

Az első szakasz utolsó követelménye – négy meggyilkolt túsz holttestének csütörtöki átadása, eleve kérdésessé vált azt követően, hogy Izrael a megállapodás szerinti hat túsz szabadon engedése után szombaton felfüggesztette 620 börtönben fogvatartott terrorista kiengedését „mindaddig, amíg nem biztosított a következő túszok szabadon engedése, és nem lesznek megalázó ceremóniák.”

Mindenezen események hátterében Whitkoff utazásának célja az A fázis kibővítése további túszok kiszabadítása érdekében, közben a második szakasz tárgyalásainak megkezdése. A miniszterelnök az első szakasz kibővítésén kívül, azonban nem érdekelt a háború befejezését is magában foglaló második szakasz tárgyalásait illetően. Azt követően, hogy a Hamász tisztviselője Mahmúd Mardawi kijelentette, hogy a terrorszervezet nem folytat további tárgyalásokat Izraellel, amíg nem engedik szabadon a megállapodás szerinti 600 foglyot, és felszólította a közvetítőket, hogy kötelezzék Izraelt a megállapodás végrehajtására,” úgy tűnik a jeruzsálemi vezetés a szombati határidő lejártára vár, és azt követően a gázai háború valószínűleg újraindul.

A gyülekező viharfelhők ellenére Witkoff azonban úgy értékeli, hogy „a megállapodás második szakasza előre fog haladni. Szükségünk van az első szakasz kibővítésére. Reméljük, hogy elegendő időnk lesz a második szakasz elindítására, befejezésére, további túszok hazahozatalára, és a tárgyalások folytatására.”

A CNN-nek nyilatkozva Trump megbízottja arra kérdésre, hogy Netanjahu folytatni akarja-e a megállapodást, vagy inkább visszatérne a háborúhoz a Hamász megsemmisítése érdekében, kijelentette – „Netanjahunak jó szándékai vannak, és világosan megfogalmazta a vörös vonalakat, hogy a Hamász ne vehessen részt semmilyen kormányzati szervben, miután ez az ügy rendeződik. Hosszasan beszélgettünk Ron Dermerrel [stratégiaügyi miniszter] és Netanjahuval, és mindannyian arra összpontosítunk, hogy mindenkit épségben hazahozzunk,” – tette hozzá, majd ismételten hangsúlyozta, hogy a Hamász nem lehet része egy Gázát irányító kormányzati testületnek – „ami azt illeti, hogy továbbra is létezni fognak-e – ezt Netanjahu miniszterelnökre bízom.”

Trump korábbi harcias nyilatkozataival ellentétben, a háború újrakezdésének támogatását illető Fehér Házi konkrét kijelentések nem hangzottak el. Az elnök azonban folyamatosan megerősíti szándékát az összes fogvatartott túsz – életben lévő és elhunyt, kiszabadítása érdekében, ugyanakkor névlegesen kijelentette, hogy nincs ellenvetése az ellen, ha a miniszterelnök az alku folytatása mellett dönt, és az ellen sem, ha újraindítja a háborút, ez utóbbi esetében azonban ragaszkodik ahhoz, hogy Netanjahu egyeztessen vele.

Ilymódon, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, Brian Hughes megerősítette, hogy Izrael döntése jogos „tekintettel a Hamász foglyokkal szembeni barbár viselkedésére, beleértve a Bibasz család gyermekeinek koporsóival való megvetendő felvonulását Gáza utcáin.”

A döntés biztonsági magas rangú tisztviselők kizárásával, és megkérve őket, hogy hagyják el a tárgyalótermet, kizárólag politikai szempontok figyelembevételével történt. A héber médiának nyilatkozó politikai források szerint a biztonsági szolgálatok vezetőinek álláspontja a találkozón az volt, hogy a miniszterelnök, és kormánya tegyen meg minden erőfeszítést annak érdekében, hogy kimerítsék a tárgyalásokat a megállapodás második szakaszáról, vagy annak első szakaszának meghosszabbításáról.

A Fehér Ház legutóbbi nyilatkozata ellenére, Trump a régióba küldte Witkoffot, aki szombaton – 48 órán belül másodszor, Miamiban találkozott Dermerrel. Az Axiosnak nyilatkozó izraeli forrás szerint, Witkoff hármas találkozót akart Mohammed bin Abdulrahman Al Thani katari miniszterelnök, és Haszán Mahmúd Rashad egyiptomi titkosszolgálati vezető részvételével, akik elfoglaltságaikra hivatkozva, nemet mondtak a felkérésnek.

Az első szakasz utolsó pontja szerint, a Hamásznak csütörtökön Iccik Elgarat, Siri Silberman-Bibasz, Ohad Jahalomi, Slomo Manszúr és Tsachi Idan holttestét kellene adnia. Hivatalos megerősítés egyelőre Slomo Manszúr esetében van.

Eddig 25 túsz tért vissza élve a túszalku A fázisának különböző szakaszaiban, a fennmaradó 59 fogvatartott, közöttük legalább 24 még életben lévő sorsa bizonytalan, annak ellenére, hogy a családok a közelmúltban szinte mindenkiről életjelet kaptak. A legfájdalmasabb a múlt szombati felvétel, amelyen Guy Gilboa-Dallal, és Avitar David héber szavai tisztán kivehetőek, amint az egyik autóból szemlélik honfitársaikat a pódiumon mielőtt a Vöröskeresztnek átadják őket.

Az említetteken kívül, a Hamász fogságában van a néhai főhadnagy Hadar Goldin főhadnagy holtteste, aki az erős szikla hadművelet során esett el, valamint három külföldi állampolgár.

The post A tűzszünet összeomlása közepette Witkoff a régióba érkezik first appeared on Új Kelet Live.