Avi/ujkelet.live
A háború 514. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este közölte, dróntámadást hajtott végre két gyanúsított ellen a Gázai övezet déli részén, akik az izraeli erők közelében voltak, és ,,fenyegetést jelentettek”.
Nyomásgyakorlás: Mihez fog vezetni az első szakasz meghosszabbításáról szóló tárgyalások kudarca? A kormány az elmúlt hetekben arra készül, hogy maximális nyomást gyakoroljon a Gázai övezetre és a Hamászra, hogy a terrorszervezetet az egyezség első szakaszának meghosszabbítására és a megmaradt túszok szabadon bocsátására kényszerítse, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.
A kormány terve több szakaszból áll, az első szakasz már elkezdődött, beleértve a humanitárius segélynyújtás leállítását is, bár a gyakorlatban ennek hatása a terepen meglehetősen elhanyagolhatónak tűnik.
- A Gázának nyújtott segélyek leállításáról szóló döntés a kabinet összehívása nélkül született, és ez ellentmond egy másik, áprilisi kabinethatározatnak, amely kimondta, hogy a humanitárius segélyek Gázába beengedése hozzájárul a háborús célok eléréséhez.
- Ellentmond továbbá az Izrael és a Hamász között aláírt megállapodásnak és a 14. cikknek, amelyben Izrael ígéretet tett arra, hogy továbbra is segélyt nyújt – mindaddig, amíg a tárgyalások a második szakasz körül folytatódnak.
A következő szakaszokban Izrael azt tervezi, hogy a gázai lakosokat az övezet északi részéről ismét délre tolja, és ha ez sem segít, akkor leállítja az áramellátást.
Az utolsó és egyben utolsó szakasz, ha a tárgyalások kudarcot vallanak, magában foglalja a teljes visszatérést a háborúhoz azokkal a felszerelésekkel és fegyverekkel, amelyeket Izrael kapott az Egyesült Államoktól, ami várhatóan nagyon jelentős hatással lesz az Izraeli Védelmi Erők tevékenységére a Gázai övezetben. Eközben Binjámin Netanjahu miniszterelnök reméli és hiszi, hogy a mostani nyomásgyakorlás több életben lévő túsz szabadulását eredményezi, ugyanakkor ezzel párhuzamosan megtették az előkészületeket a harchoz való visszatérésre.
- A harcokhoz való visszatérés lehetővé tenné a szélsőjobboldali Otzma Jehudit párt visszatérését a kormányba.
- A kormánynak a hónap végéig át kell nyomnia a költségvetést, hogy megőrizze hatalmon maradását. Az ultraortodox koalíciós pártok azonban panaszkodnak a nekik nyújtott költségvetés nagysága valamint a közösségük tagjait katonai szolgálat alól mentesítő besorozási törvény hiánya miatt.
- Az Otzma Jehudit visszatérése a kormányba csökkentené az ultraortodox pártok fenyegetéseinek erejét.
Netanjahu jelenleg a tűzszünet legalább egy hétre való meghosszabbításában érdekelt – addig, amíg Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff meg nem érkezik a térségbe.
A miniszterelnökhöz közel állók azt mondják, hogy továbbra is fontolgatja, hogy visszatérjen egy rövid körre a harcokhoz, de mégvárja, hova vezetnek a közvetítők kísérletei az első fázis meghosszabbítására. A miniszterelnökhöz közel állók azt állítják továbbá, hogy nem lát reális lehetőséget a második szakasz megvalósítására, mely a háború befejezését és kormánya szétesését eredményezné.
Le van zárva, de: Gázát hermetikusan lezárták a tegnap reggeli izraeli bejelentés után. Hivatalos források a Gázai övezetből azonban azt nyilatkozták a KAN-nak, hogy az egyiptomi-gázai Rafah átkelő továbbra is nyitva áll a terroristák számára, akik átkelhetnek Egyiptomba, hogy orvosi kezelést kapjanak.
A túszalku és a Hamásszal kötött megállapodás részeként Izrael lehetővé teszi a terrorszervezet számára, hogy a háború során megsérült terroristák a Rafah átkelőn távozva orvosi kezelést és rehabilitációt kapjanak Egyiptomban. Valójában még azután is, hogy tegnap reggel bejelentették az összes átkelőhely bezárását, a Hamász katonai szárnyának operatívjai folytatták Egyiptom elözönlését, miközben a humanitárius segélyek nem jutottak be.
Több tízezer kamion 42 nap alatt
A hathetes tűzszünet alatt Izrael 25 200 humanitárius segélyszállító teherautót engedett be a Gázai övezetbe – ez napi 600 kamiont jelent, állítja a KAN.
Becslések szerint az övezetbe bevitt élelmiszer- és készletmennyiség körülbelül négy hónapig elegendő a gázai lakosoknak, de ez az időszak rövidebb is lehet, mivel ramadán hónapjában a legmagasabb a fogyasztás.
Izrael jelenleg nem szállít áramot Gázába, a sótalanító üzemet leszállítva. Az áramot az övezetben generátorokból és üzemanyagból állítják elő – az üzemanyag ellátást szombat este leállították.
A humanitárius segélyeken kívül Izrael jelenleg három vezetéken keresztül továbbítja a vizet az övezetbe, a víz pedig tovább folyik Gázába. Izrael a vízügyet további szankcióként vizsgálja.
A média korábban arról számolt be, hogy a Hamász kihasználja a humanitárius segélyek beáramlását a Gázai övezetbe, hogy meggazdagodjon. A terrorszervezet a tűzszünet és az izraeli erők kivonásának leple alatt a főútvonalak több pontján ellenőrző pontokat állított fel a Gázai övezetben, ellenállás nélkül megállította a kamionokat – és megkezdte az övezetbe behozott áruk után az adók beszedését.
Közvetítés: Az egyik közvetítő ország arab diplomatája vasárnap a KAN-nak felfedte, hogy a Hamász a nyilvános kijelentésekkel ellentétben a színfalak mögött kevésbé határozott álláspontot képvisel Steve Witkoff vázlatával kapcsolatban. Elmondása szerint a terrorszervezet nem adott végleges választ a közvetítőknek, de elsősorban azt üzente, hogy érdekelt a tárgyalások folytatásában.
Ugyanezen forrás szerint a közvetítő országok – Egyiptom, Katar és az Egyesült Államok – most arra várnak, hogy a tárgyalások előmozdítása érdekében megérkezzen az amerikai küldött a térségbe.
A diplomata nyilatkozata ellenére a Hamász egyik forrása azt mondta, hogy a terrorszervezet nem egyezik bele a tűzszüneti megállapodás első szakaszának meghosszabbításába, és a túszokat csak az egyeztetett szakaszos megállapodás részeként engedi el.
Basszem Naim, a Hamász külhoni tisztviselője figyelmeztetett, hogy Izrael veszélyezteti a tűzszüneti megállapodást: ,,Izrael halasztásai, késései és elkötelezettségének hiánya a megállapodás első szakaszának végrehajtásában, valamint az a kísérlet, hogy nemzetközi politikai nyomást gyakoroljon a palesztinokra a második szakaszra való átálláskor, a megállapodás összeomlását okozhatja.”
Két izraeli forrás így nyilatkozott reggel a New York Times-nak az 1. szakasz meghosszabbítására és a túszok felének azonnali szabadon bocsátására vonatkozó izraeli javaslatról: ,,A Hamász valószínűleg csak kis számú túsz vagy holttestet átadására vállalkozik a háború befejezésére vonatkozó kötelezettségvállalás nélkül. Ez arra kényszerítheti Izraelt, hogy válasszon a háború megújítása és a Hamász hatalomból való eltávolítása és a feltételezett életben lévő túszok megmentése között.”
A New York Times arról is beszámolt, hogy elemzők becslése szerint a túszok felének azonnali szabadon bocsátására tett izraeli ajánlat sikere valószínűtlen, de a Hamász fontolóra veszi néhány túsz szabadon bocsátását palesztin foglyokért cserébe, kötelezettség vállalás nélkül a háború befejezésére.
The post Gáza: Nyomásgyakorlás és valóság first appeared on Új Kelet Live.