Avi/ujkelet.live
A háború 614. napja: A hútik katonai szóvivője tegnap este bejelentette, hogy két ballisztikus rakétát lőttek ki a Ben Gurion repülőtér felé. Ígérete szerint a hútik folytatni és fokozni fogják az Izrael elleni fellépéseiket Gáza érdekében. Ezenkívül a nyugat-jemeni Hodeida kikötő megtámadását követően figyelmeztetett, hogy a haifai kikötővel együttműködő vállalatoknak véget kell vetniük a kapcsolatoknak, mivel a kikötő is célpont.
Izrael tegnap reggeli jemeni támadásának egyik célja az volt, hogy megakadályozza a hajók kikötését a Hodeidah kikötőben, mivel azt a hútik fegyvercsempészetre használják. A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint főként iráni föld-föld rakéták csempészetéről szól, amelyeket naponta lőnek ki Izrael területére.
A támadás másik célja a hútikkal kapcsolatban álló hajók elriasztása volt, hogy növelje a gazdasági károkat.
A tegnapi támadás volt a tizedik a háború kezdete óta, és a korábbiakkal ellentétben a haditengerészet, nem pedig a légierő hajtotta végre.
A támadás nyilván nem fogja arra késztetni a hútikat, hogy leállítsák Gáza érdekében tett Izrael elleni fellépéseiket, de a biztonsági szervezetek célja egy kumulatív hatás kiváltása. Ezenkívül a támadás azt az üzenetet küldte Iránnak, hogy Izrael a haditengerészetével is csapást mérhet, nem csak a légi erejével.
Libanon: Tegnap egy felvétel keringett a közösségi médiában, melyen a libanoni hadsereg átkutat egy épületet a Hezbollah terrorszervezet fellegváraként ismert Dahiehben, Bejrútban. A csütörtöki izraeli támadások óta fokozódott a fellépésük a negyedben.
Tárgyalások: Az Egyesült Államok, Katar és a közvetítők előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, hogy kompromisszumot találjanak a háború befejezésére vonatkozó garanciák megfogalmazásában, Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti megállapodás részeként, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este. Egy, a tárgyalásokon részt vevő forrás szerint jelenleg főként Katar helyez nyomást a Hamászra, és olyan megfogalmazást próbálnak találni, amely kompromisszumot jelent a felek álláspontja között. Egy ilyen javaslat, ha az Egyesült Államok elfogadja, Izrael számára is elfogadható lenne.
Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala szokatlan módon nyilvánosan nyilatkozott ezekről a fejleményekről. A miniszterelnök maga is azt mondta, hogy „jelentős előrelépés” történt, és összehívta a biztonsági kabinetet, valamint telefonos konzultációt is beütemezett a kérdésben.
- A 12-es csatorna tegnap esti riportja szerint Donald Trump amerikai elnök hétfői telefonbeszélgetésük során azt mondta Netanjahu miniszterelnöknek, hogy a gázai háború lezárását akarja látni, és Izraelnek tilos megtámadnia Irán nukleáris létesítményeit.
- Trump azt mondta Netanjahunak, hogy a gázai háború befejezését várja tőle – nemcsak a túszok szabadulását lehetővé tevő tűzszüneti megállapodást a Witkoff-keretrendszeren keresztül a folyamatban lévő tárgyalásokon, hanem a háború tényleges befejezését is.
- Trump szerint a háború befejezése elősegíti a tárgyalásokat Iránnal és Szaúd-Arábiával. A 12-es csatorna hozzátette, hogy állítólag Washington kész erős garanciákat nyújtani a Hamásznak a háború befejezésére.
Egy, a tárgyalásokban részt vevő külföldi forrás szerint az elért előrelépés áttöréshez vezethet, „de nem azonnal”. Elmondása szerint van némi haladás, de ez mindkét fél – a Hamász és Izrael – kompromisszumkészségétől függ a megfogalmazás tekintetében.
A Hamász forrásai mindeközben tagadják, hogy jelentős előrelépés történt volna. A források szerint az Egyesült Államok és Katar ,,erőlteti” a tárgyalásokat, és ők azok, akik optimizmusuknak adtak hangot.
Egy magas rangú külföldi Hamász-tisztviselő, Mahmúd Mardawi, Telegramon közzétett egy üzenetet, amelyben azt állította, hogy „Netanjahu továbbra is hazudik, és minden kijelentése illúzió, hogy félrevezesse az izraeli közvéleményt, és megakadályozza a háború végéhez vezető valódi megállapodást”.
Egy, a részleteket ismerő arab forrás azt mondta, hogy „intenzív tárgyalások és némi előrelépés van Dohában Katar, a Hamásznak közvetítő palesztin-amerikai üzletember, Bisara Bahbah között, hogy új vázlatot mutassanak be az Egyesült Államoknak és Izraelnek”.
Először: Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke kedden ítélte el első alkalommal a Hamász 2023. október 7-i támadását, egyúttal ismételten felszólította a terrorszervezetet, hogy engedje szabadon a Gázában fogva tartott túszokat.
„Amit a Hamász 2023 októberében tett a civilek megölésével és túszul ejtésével, elfogadhatatlan és elítélendő, és a Hamásznak azonnal szabadon kell engednie az összes túszt” – írta Abbász Emmanuel Macron francia elnöknek és Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökösnek címzett levelében, akik ebben a hónapban társelnökként fognak szolgálni egy ENSZ-konferencián, amelynek célja a kétállami-megoldás előmozdítása. Rámalláh reményei szerint a konferencia platformként fog használni Franciaország és más országok számára a palesztin állam elismerésére.
Bár Abbász régóta elutasítja az erőszakot, mint a palesztin önrendelkezés előmozdításának eszközét, mostanáig tartózkodott attól, hogy egyértelműen nyilvánosan elítélje a Hamász mészarlását, és egyik tanácsadója anno azzal érvelt, hogy ezt nem teazi meg, amíg Izrael széleskörű offenzívája folyamatban van Gázában.
Abbász levele felvázolta azokat a főbb lépéseket is, amelyeket szerinte meg kell tenni a gázai háború befejezéséhez és a közel-keleti béke eléréséhez.
„A Hamász többé nem fogja uralni Gázát, és át kell adnia fegyvereit és katonai képességeit a palesztin biztonsági erőknek” – írta.
Abbász „készen áll arra, hogy meghívja az arab és nemzetközi erőket egy stabilizációs/védelmi misszió részeként, az (ENSZ) Biztonsági Tanácsának mandátumával”.
„Készen állunk arra, hogy egyértelmű és kötelező érvényű határidőn belül, nemzetközi támogatással, felügyelettel és garanciákkal békemegállapodást kössünk, amely véget vet az izraeli megszállásnak és rendezi az összes fennálló és végleges státuszkérdést” – írta Abbász.
Megerősítette elkötelezettségét a Palesztin Hatóság reformja iránt, és megerősítette szándékát, hogy „egy éven belül” elnök- és parlamenti választásokat tartsanak nemzetközi felügyelet mellett.
„A palesztin állam kell egyedül feleljen a saját területének biztonságáért, de nem áll szándékában militarizált állammá válni.”
Netanjahu miniszterelnök azonban nem hajlandó mérlegelni annak lehetőségét, hogy a Palesztin Hatóság visszatérhessen Gáza kormányzásához.
The post A hútik nem állnak le, Libanon, a háború befejezése és Abbász először ítélte el 10/7-et first appeared on Új Kelet Live.